Browsing: Ekonomi

Ekonomi
0

Bashkimi Europian do të vërë një milion euro në dispozicion të përpjekjeve për përmirësimin e analizave të produkteve ushqimore. Disa prej anëtarëve europiano-lindorë të bllokut ankohen prej kohësh për atë që e përshkruajnë si “aparteid ushqimor” në radhët e tij, ndaj Brukseli ka dalë me disa propozime për rritjen e cilësisë së prodhimeve ushqimore në këto

Ekonomi
0

Prodhimi i naftës nga karteli i OPEC-ut u rrit sërish në shtator, në një nivel që është përtej kufirit për të cilin grupi kishte rënë dakord për të nxitur çmimet, transmeton Anadolu Agency (AA). Organizata me bazë në Vjenë tha se prodhimi i saj ditor u rrit me 88 mijë fuçi gjatë muajit, më konkretisht

Ekonomi
0

Pezullimi i procedurave të vizave mes Turqisë dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA) ka sjellë në rend të ditës marrëdhëniet ekonomike mes dy shteteve, të cilat ngërthejnë vëllim tregtar të jashtëm prej 17.5 miliardë dollarësh. Sipas të dhënave të përpiluara nga Anadolu Agency (AA), eksporti i Turqisë për në SHBA në periudhën nga muaji

Ekonomi
0

CaixaBank, që është banka e tretë për nga madhësia në Spanjë ka njoftuar së fundmi se do të zhvendosë selinë e korporatës nga Barcelona në Valencia, një njoftim që vjen një javë pas referendumit kontroverz të pavarësisë, raporton Anadolu Agency (AA). “Vendimi është marrë me qëllim të mbrojtjes së interesit të klientëve, aksionarëve dhe të

Ekonomi
0

Sot dhe nesër në Ohër mbahet Konferenca e tretë ndërkombëtare për Kinën dhe vendet e Evropës Qendrore dhe Lindore me pjesëmarrjen e përfaqësuesve të 15 shteteve nga katër kontinente, raporton Anadolu Agency (AA). Në hapjen e konferencës mbajti një fjalim presidenti i Republikës së Maqedonisë, Gjorge Ivanov, i cili theksoi se përmes nismës “Një rrugë

Ekonomi
0

Dhënia e një tender në vlerë prej rreth 100 milionë eurove për ndërtimin e Autostradës A7 u bë publik në ditën e fundit të qeverisjes së ministrit të LDK-së, Lutfi Zharku. Pesë kompani kanë ushtruar ankesë në Organin Shqyrtues të Prokurimit duke pretenduar se prokurimi i ministrisë shkeli ligjin disa herë kur i eliminojë nga

Ekonomi
0

Ministrja e Integrimit Evropian të Kosovës, Dhurata Hoxha priti në takim Ambasadoren e Turqisë në Kosovë, Kıvılcım Kılıç me të cilën bisedoi për zhvillimet aktuale në Kosovë dhe avancimin në axhendën integruese, transmeton Anadolu Agency (AA).  Në një komunikatë nga Ministria e Integrimit Evropian thuhet se gjatë këtij takimi ministrja Hoxha ka falënderuar ambasadoren Kılıç

Ekonomi
0

Me themelimin formal të Komisionit për arsim profesional në Republikën e Maqedonisë dhe ndarjen e certifikatave anëtarëve të saj, Delegacioni për ekonomi gjermane në Republikën e Maqedonisë e zyrtarizoi fillimin e programit “Dual Training”. Bëhet fjalë për projekt trevjeçar për arsim profesional dual i cili do të zbatohet me ekspertizë dhe mbështetje gjermane. Siç informoi

1 2 3 132