Browsing: Kuzhina

Kuzhina
0

Një shoqëruese e mirë e pjatave tuaja. E ushqyeshme dhe e shijshme.  Përbërësit: • 1 lugë gjalpë• një gjysmë filxhani me salcë të errët të gatshme• disa degë majdanozi• pak rozmarinë• pak dafinë• 4 lugë uthull• disa kokrra piperi të zi• 1-2 lugë gjalpi të freskët• pak spec të kuq• kripë, 1 qepë, 1 karotë

Kuzhina
0

Gatuhen nga petët e mbushura me pekmez apo edhe me djathë. Mund të jenë të ëmbla, por edhe të njelmëta. Përbërësit: ▪ 500 g miell,▪ 4 vezë,▪ ujë (sipas nevojës),▪ një lugë e vogël kripë. Shtesa:Pekmezi nga kajsitë, kumbullat apo krem çokollate Për të qitur sipër:Lulëkuqe të bluara, arra të bluara apo thërrmija të fërguara

Kuzhina
0

Kjo çorbë përgatitet lehtë, por thonë që ndihmon në preventivën dhe shërimin e shumë sëmundjeve, madje edhe të disa llojeve të kancerit. Gjithashtu, forcon imunitetin dhe pastron veshkat. Gjoja, receta rrjedh nga mjeku i lashtë grek Hipokrati, mirëpo për popullaritetin e kësaj çorbe meritën e ka mjeku gjerman, Max Gerson, i cili në vitin 1932

Kuzhina
0

Koha e përgatitjes: 10 minuta Përbërësit: (për 3 persona) 250g Exquisa Quark natyral1 e kuqe e vezës1 lugë sheqer pluhur1 krem (shllag)1 e bardhë e vezës100 g fruta sezonale, psh. mjedra, boronica, rrush, molla( ose te tjera sipas deshires)1 pako sheqer pluhur për dekorim Përzijeni Exquisa Quark natyral me të kuqen e vezës, sheqer pluhur,

Kuzhina
0

Eliopsomo është bukë tradicionale greke me ullinj, të cilën patjetër duhet ta provoni! Përbërësit: – 700 g miell,– 2 lugë të vogla kripë,– 25 g tharmë të freskët,– 350 ml ujë të vakët,– 6 lugë vaj ulliri,– 180 g ullinj, të grirë trashë (ideale janë ullinjtë Kallamata),– 1 qepë e vogël e kuqe,– 2 lugë

Kuzhina
0

Recetë mjaft e shijshme për një drekë të këndshme me familjen. Nevojiten: ▪ 500 g kore për pite,▪ 500 g presh,▪ 1 karotë,▪ 150 g oriz,▪ kripë sipas shijes,▪ piper sipas shijes,▪ 1 dl ujë të gazuar. Përgatitja: Zieni orizin në ujë me kripë, kullojeni dhe lëreni anash. Preshin priteni në rrathë të hollë dhe

Kuzhina
0

Mësoni se si të përgatisni bukë të pasur integrale lexuar përbërësit dhe udhëzimet në recetën tonë. Përbërësit: ▪ gjysmë gote miell thekre,▪ gjysmë gote miell integral gruri,▪ 1 gotë miell tërshëre,▪ gjysmë gote miell hikrre,▪ 2 – 3 lugë të vogla liri të bluar,▪ 2 lugë të vogla fara luledielli,▪ 2 lugë të vogla kokrra

Kuzhina
0

Përbërësit: ▪ 300 gr oriz integral▪ 150 gr djathë Brie ose kaçkavall të butë▪ 3 domate qershi▪ gjethe borzilok▪ 3 lugë vaj ulliri ekstra i virgjër▪ pak lakërishtë (rukola, arugula)▪ 1 karotë e prerë▪ kripë dhe piper Përgatitja: Fillimisht lani lakërishtën dhe domatet qershi (hiqini farat dhe pritini në kubikë), shtoni kripë, piper, pak vaj

1 2 3 22