Browsing: Bota

Bota
0

Forcat që i përkasin qeverisë qendrore të Irakut kanë siguruar kontroll mbi të gjithë qytetin e Kirkukut, transmeton Anadolu Agency (AA). Në një deklaratë me shkrim të publikuar nga Komanda e Përbashkët Operacionale e Irakut, theksohet se si rezultat i operacionit të nisur mbrëmë në mesnatë nga ushtria e Irakut, policia federale dhe forcat Hashdi

Bota
0

Ushtarët izraelitë në Bregun e okupuar Perëndimor kanë arrestuar 15 palestinezë, raporton AA. Ushtria izraelite njoftoi se palestinezët në aksionet e kryera gjatë mbrëmjes janë arrestuar për shkak të “pjesëmarrjes në aktivitete terroriste”. Forcat izraelite shpesh herë kryejnë bastisje në Bregun Perëndimor dhe Jerusalemin Lindor dhe për arsye të ndryshme arrestojnë palestinezë, që në burgjet

Bota
0

Në Ankara do të takohen delegacionet diplomatike të Turqisë dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA) për të tejkaluar problemin e pezullimit reciprok të vizave mes dy vendeve, raporton Anadolu Agency (AA). Sipas burimeve diplomatike, delegacioni amerikan i kryesuar nga zëvendëssekretari i Departamentit të Shtetit Përgjegjës për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike, Jonathan Cohen, do të

Bota
0

Irlanda po përgatitet për zbarkimin stuhisë tropikale ‘Ofelia’ ndërkohë që ka lëshuar alarmin më të lartë, atë të kodit të kuq. Zyrtarët e arsimit kanë urdhëruar mbylljen e të gjitha objekteve arsimore në të gjithë ishullin, shkruan Express. Një deklaratë nga departamenti i arsimit të Irlandës tha se anulimi i mësimit, erdhi pas këshillave zyrtare

Bota
0

Janë raportuar përleshje mes forcave irakiane dhe luftëtarëve kurdë pasi Bagdadi dërgoi dërgoi trupat drejt vendit të mbajtur nga kurdët. Televizioni shtetëror raporton që forcat irakiane kanë marrë kontrollin e disa zonave, përfshirë fushat e naftës, ”pa luftuar”, mirëpo zyrtarët kurdë mohojnë një gjë të tillë, transmeton portali arbresh.info Shkëmbim zjarri thuhet të ketë ndodhur

Bota
0

Forcat e Armatosura Turke (TSK) të cilat janë vendosur në vijën Idlib-Afrin me qëllim për të ndjekur armëpushimin në Siri, vazhdojnë punimet për përforcimin e pikave të vëzhgimit ku janë vendosur, raporton Anadolu Agency (AA). Sipas informimit të bërë nga gazetarët e AA-së në “rajonet jokonfliktuale” të krijuar për uljen e tensioneve në Idlib, bëhet

Bota
0

Një djalë 3-vjeçar është xhiruar duke luajtur si pa të keq me një piton gjigant në rrugët e përmbytura të Vietnamit. Pitoni duket të jetë kafshë shtëpiake në familjen e vogëlushit, i cili jeton në provincën Thanh Hoa, në veri të Vietnamit.  [embedded content]

Bota
0

Uragani i fuqishëm sezonal është duke shkuar drejt fundit, por jo pa e prodhuar edhe një befasi tjetër. Uragani “Ofelia” pritet ta godasë Irlandën dhe Britaninë e Madhe në dy ditët e ardhshëm. Ky uragan është formuar në një sistem të presionit të vazhdueshëm të ulët në mes të oqeanit, për dallim nga uraganet tjerë

Bota
0

Sebastian Kurz është kandidati më i votuar për kancelar të ardhshëm të Austrisë. Partia e tij ÖVP (Partia Popullore e Austrisë) ka fituar më së shumti vota në zgjedhjet e sotme parlamentare të Austrisë. Sipas rezultateve preliminare, partia e Sebastian Kurz – ÖVP ka arritur të fitojë 30.2 për qind, e ndjekur nga SPÖ, partia

1 2 3 197