Browsing: Rajoni

Rajoni
0

Austria voton sot për rinovimine e Parlamentit. Qendrat e para të votimit u hapën sot në orën 7:00, që mund të shndërrojnë konservatorin Sebastian Kurz, 31 vjeç, në drejtuesin më të ri në Evropë dhe t’i hapë rrugën rikthimit të ekstremit të djathtë në qeveri. Rreth 6,4 milionë persona do të kenë mundësinë të votojnë

Rajoni
0

Dy punëtorë – emigrant pakistanez janë sulmuar dhunshëm nga një grup ekstremistësh grek, duke shënuar kështu viktimat e radhës nga krimet e urrejtjes. Sulmuesit kishin përdorur shufra hekuri dhe thika për të goditur dy punëtorët emigrantë që po punonin në një fushë në Aspropyrgos, – zonë industriale pranë kryeqytetit grek. Viktimat e krimit racist janë

Rajoni
0

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, është shprehur se shqiptarët e shohin Turqinë si një shtet të rajonit, transmeton Anadolu Agency (AA). Deklarata e Ramës është bërë gjatë një interviste për një gazetë italiane, i cili ka folur ndër të tjera edhe për të ardhmen e BE-së, rolin e SHBA-ve në rajon, etj. “Ne shqiptarët e

Rajoni
0

Përfaqësuesja e lartë e BE-së për politikë të Jashtme dhe Siguri, Federika Mogherini, ka thënë se dialogu në mes Beogradit dhe Prishtinës, në këtë fazë është duke u zhvilluar nga presidentët dhe se tash pret vazhdimin e punës në caktimin e përmbajtjes së fazës së re të dialogut, shkruan sot Koha Ditore. Ajo ka thënë

Rajoni
0

Një gjykatë në Greqi ka pranuar kërkesën e Rusisë për ekstradimin e shtetasit rus Aleksandr Vinnik, i cili kërkohet me akuzën për mashtrim, për të cilën më herët gjykata kishte vendosur të ekstradohet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA), raporton Anadolu Agency (AA). Gjykata në Selanik ka miratuar kërkesën e Moskës për të dyshuarin

Rajoni
0

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi në takimin që zhvilloi sot me homologun e tij nga Shqipëria, e kanë nënshkruar një dokument, përmes së cilit janë dakorduar për shumë çështje me rëndësi për të dyja vendet.“Presidenti i Republikës së Shqipërisë dhe Presidenti i Republikës së Kosovës, të udhëhequr nga parimet dhe vlerat evropiane, duke i qëndruar

Rajoni
0

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, si dhe ministrat e të dyja vendeve nënshkruan sot në Beograd gjithsej 12 marrëveshje mes Turqisë dhe Serbisë, raporton Anadolu Agency (AA). Ministrja serbe e Ndërtimtarisë, Komunikacionit dhe Infrastrukturës, Zorana Mihajlloviç dhe ministri i Komunikacionit , Infrastrukturës dhe Detarisë i Republikës së Turqisë,

Rajoni
0

Pensionistët në Kroaci organizuan protestë për të tërhequr vëmendjen në standardet jetësore në gjithë vendin, raporton AA. Mijëra protestues morën pjesë në protestat e organizuara nga Sindikata e Pensionistëve të Kroacisë në qytete të ndryshme duke filluar nga kryeqyteti Zagreb dhe qytetet tjera Pula, Split, Osijek, Slavonski Brod dhe Zara, me sloganin “Fund varfërisë dhe

Rajoni
0

Kryeministri Edi Rama kritikoi Bashkimin Evropian për kushtëzimin e liberalizimit të vizave për Kosovën me demarkacionin me Malin e Zi. Në të njëjtën kohë, ai tha se BE po negocion me Serbinë e cila siç thotë ai as nuk e njeh pavarësinë e Kosovës, transmeton Indeksonline Rama në një intervistë për Standardin e Vjenës ka

1 2 3 36