Browsing: Shqipëria

Shqipëria
0

 Shtetasi turk, Muhammet Yasir Aydoğmuş, rezulton të ketë kërkuar azil politik në Shqipëri, ndërsa ai u lirua nga Gjykata e Shkallës së Parë Durrës, pavarësisht kërkesës së Prokurorisë për mbajtjen në masën “arrest me burg”, për qëllim ekstradimi drejt Turqisë. Kërkesa në fjalë është konfirmuar nëpërmjet vendimit të Gjykatës së Shkallës së Parë Durrës, marrë

Shqipëria
0

Sot në Shqipëri ka filluar viti i ri akademik 2017-2018, ku drejtues të lartë të vendit kanë vizituar disa nga universitetet në Tiranë, raporton AA. Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, Lindita Nikolla, në kuadër të nisjes së vitit të ri akademik zhvilloi një vizitë në Universitetin e Mjekësisë, e cila gjatë fjalës së saj

Shqipëria
0

Numri i vetëvrasjeve për 100 mijë banorë për vitin 2016 në Shqipëri ishte 8.2 sipas përllogaritjeve të Monitor me të dhënat që ka publikuar Instituti i Statistikave për 2016-n. Ndërkohë ky tregues për 2015-n sipas Organizatës Botërore të Shëndetit ishte 5.3 vetëvrasje për 100 mijë banorë, duke treguar një rritje të ndjeshme brenda një viti,

Shqipëria
0

Presidenti shqiptar, Ilir Meta ka deklaruar se marrja e nënshtetësisë shqiptare nga shtetasit kosovar për të përfituar nga liberalizimi i vizave do të mund të sillte pezullim të vizave dhe për shqiptarët. “Marrja e nënshtetësisë shqiptare për t’iu gëzuar liberalizimit të vizave s’e zgjidh problemin e zhbllokimit të proceseve integruese të Kosovës. Shqipëria është nën

Shqipëria
0

Ashtu siç ishte paralajmëruar mbrëmjen e djeshme, Kuvendi i Shqipërisë nisi seancën sot në orën 8:30. Në fllim të seancës, deputetët shqiptarë mbajtën një minutë heshtje në nder të ish-deputetit, Dritan Prifti i cili u nda nga jeta ditën e djeshme. Një ditë më parë kreu i Kuvendit, Gramoz Ruçi pezulloi seancën e që shkak

Shqipëria
0

Shtetasi turk Muhammed Yasir Aydogmus (Muhammed Yasir Aydoğmuş), i arrestuar në Durrës, disa ditë më parë, rezulton të jetë person i shpallur në kërkim ndërkombëtar, i cili kërkohet nga autoritetet turke për “lidhje me organizatë terroriste”, raporton Anadolu Agency (AA). Drejtoria e Policisë së Durrësit ka konfirmuar zyrtarisht se është bërë arrestimi i përkohshëm i

Shqipëria
0

Dy persona janë vrarë dhe tre të tjerë janë plagosur në një atentat me armë zjarri që ndodhi në shëtitoren e qytetit të Lushnjes, pasditen e sotme. ABC News raporton se njëri nga viktimat është Zamir Latifi. Atentatorët qëlluan me breshëri kallashnikovi nga një makinë dhe më pas u larguan në drejtim të paditur. Identiteti

Shqipëria
0

Lulzim Basha, kryetar i PD-së, akuzoi policinë se ka ndihmuar personat e përfshirë në incidentin e Elbasanit pak javë më pare, që të arratisen nga vendi. Në një deklaratë për mediat, Basha riktheu në vëmendje edhe njëherë incidentin e Elbasanit, ku një makinë e blinduar goditi automjetin e e zv.drejtorit të Policisë së Elbasanit. PD-ja

Shqipëria
0

Kryeministri Edi Rama e ka nisur edhe mëngjesin e sotëm duke bërë thirrje për aplikime për plotësimin e 16 vendeve të lira për drejtorë të Agjencisë së Legalizimit, Urbanizimit dhe Integrimit të zonave informale.Rama sqaron se për këto vende vakante ka afat për aplikime është deri në 23 tetor. “MIRËMËNGJES dhe ju uroj një ditë

1 2 3 30