Browsing: Auto / Tech

Auto / Tech
0

Innovation Centre Kosovo (ICK) ka hapur thirrjen e gjashtëmbëdhjetë për pranimin e ekipeve të reja në inkubatorin e biznesit, në fushën e FinTech. Të gjithë të rinjtë, qytetarë të Republikës së Kosovës, me ide biznesi në fushën e “FinTech” (teknologjia në fushën e sektorit financiar) e kanë mundësinë e jetësimit të projekteve nëpërmjet thirrjes së

Auto / Tech
0

Jo, nuk është komplot filmik, por është kronologjia e ngjarjeve që është përshkruar në artikullin e ‘New York Times’, ku pohohet se agjentët e inteligjencës izraelite i kanë zënë spiunët rusë duke e përdorur softuerin ‘Kaspersky Lab’ për të kërkuar në miliona kompjuterë amerikanë për të dhëna të inteligjencës së SHBA-së. Raporti shpjegon se ekipi

Auto / Tech
0

Huawei ka zbuluar në heshtje modelin Honor 6C Pro. Pajisja mundësohet nga Mediatek MT6750 SoC dhe ka ekranin me 5.2 inç HD, 3GB RAM, ndërsa memoria e brendshme është 32GB. Pajisja përmban një aparat fotografik kryesor me 13MP dhe një kamerë pëpara me 8MP. Me dimensionet prej 147,9 x 73,2 x 7,65mm dhe peshë në

Auto / Tech
0

Counterpoint publikoi disa numra interesantë rreth përdorimit të përditshëm të telefonave dhe sjelljeve ndaj teknologjisë mobile. Sipas studiuesve, gjysma e përdoruesve të telefonave smart shpenzojnë më shumë se 5 orë në ditë në pajisjet e tyre mobile, me 26% të të gjithë pronarëve që shpenzojnë më shumë se 7 orë. Shpenzimet vjetore për telefona në

Auto / Tech
0

Shikimi përmes mureve duke iu falënderuar teknologjisë moderne së shpejti mund të bëhet realitet. Shkencëtarët me vite po punojnë për zgjidhje dhe rolin kryesor e kanë laserët dhe teknologjia e sofistikuar. Shkencëtarët nga MIT kanë zhvilluar sistemin CornerCamera, i cili përdorë kamera të zakonshme të telefonave të mençur për të parë se çfarë ndodhet prapa

Auto / Tech
0

 Në Kampusin Inovativ të UBT-së, në Lipjan, po mbahet dita e dytë e garës për siguri kibernetike, “Hack Day Kosova 2017”, në të cilën po garojnë dhjetëra hakerë të rinj, në mënyrë individuale e grupore. Gara e sivjetme përfshinë identifikimin e dobësive në infrastrukturën fizike dhe virtuale të sistemeve të ndryshme, të ekspozuara për këtë

Auto / Tech
0

Pavarësisht se është paraqitur në miliona pajisje, Bixby duhet të jetë një nga produktet më pak popullore të Samsung. Kompania ka emëruar një udhëheqës të ri të përpjekjeve për AI të kompanisë, Chung Eui-suk, dhe brenda pak ditësh Samsung do të zbulojë versionin e ardhshëm kryesor të asistentit dixhital. Ndryshimi i madh në Bixby 2.0

1 2 3 133