Browsing: behgjet

Kosovë
0

Ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli, reagon ndaj deklaratës së ambasadorit rus në Beograd, Alexander Chepurin, i cili sipas raportimeve të mediave ka thënë se “sipas të gjitha ligjeve dhe rregullave ndërkombëtare, Kosova mbetet pjesë e Serbisë”! “Është, vërtetë, për keqardhje, që një titullar kaq i lartë diplomatik bën deklarata të tilla, që nuk

Rajoni
0

Ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli, tha se Turqia mbështet Kosovën në çdo fushë dhe se Kosova është e lumtur për aktivitetet e investitorëve dhe afaristëve turq në Kosovë, raporton Anadolu Agency (AA). Pacolli, i cili gjendet për vizitë zyrtare në Turqi, duke folur në konferencë për media pas takimit me homologun e tij

Kosovë
0

Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Behgjet Pacolli, priti në një takim të ngarkuarën e Përkohshme me Punë në Ambasadën e Luksemburgut në Kosovë, Anne Dostert. Në takim është diskutuar për marrëdhëniet bilaterale ndërmjet dy vendeve, si dhe është kërkuar mbështetje për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës. Pacolli rikonfirmoi bashkëpunimin

Kosovë
0

Zëvendëskryeministri i Kosovës dhe ministri i Jashtëm, Behgjet Pacolli ka vlerësuar se përfshirja e SHBA-ve në dialogun Kosovë-Serbi është e domosdoshme. Pacolli, përmes një postimi në Facebook, ka thënë se “është pothuajse e paimagjinueshme dhe shumë e vështirë të ketë një Marrëveshje përfundimtare/historike Kosovë-Serbi pa përfshirjen direkte të ShBA-ve”. Postimi i Pacollit në Facebook: “Përfshirja

Kosovë
0

Zëvendëskryeministri i Kosovës dhe ministri i Jashtëm, Behgjet Pacolli, është takuar sot në Bruksel me Komisionerin për Politikën Evropiane të Fqinjësisë dhe Negociatave për Zgjerim, Johannes Hahn, të cilin e ka informuar se “procesi i integrimit evropian dhe euro-atlantik mbetet qëllimi kryesor i politikës së jashtme të Republikës së Kosovës”. “Sapo përfundova takimin shumë të

Rajoni
0

Zëvendëskryeministari i parë i Kosovës, njëherësh edhe ministër i Punëve të Jashtme Behgjet Pacolli theksoi sot se demarkacioni i kufirit me Malin e Zi në këtë moment nuk është i mundur, për shkak të situatës që është sot në Parlamentin e Kosovës. Ai përsëriti se kjo nuk do të jetë pengesë për marrëdhënie të mira

Kosovë
0

Ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli, gjatë vizitës në Mal të Zi ka zhvilluar një takim edhe me presidentin e këtij shteti Filip Vujanoviq. Me këtë rast Pacolli ka theksuar se asgjë nuk është e pamundur në marrëdhëniet midis dy fqinjëve, që e respektojnë dhe e vlerësojnë njëri-tjetrin. ”Ne duam të shfrytëzojmë eksperiencën e

Kosovë
0

Delegacioni i Kosovës në SHBA, presidenti Hashim Thaçi dhe zv/kryeministri Behgjet Pacolli u panë shkarazi në Nju Jork, në selinë e OKB me krerët delegacinin serb, presidentin Aleksandar Vuçiq dhe shefin e diplomacisë serbe Ivica Daçiq. “Kë e ke quajtur gënjeshtar?”, thuhet t’i ketë thënë Pacolli fillimisht Daçiqit, i cili deklaratën e Pacollit se, Kosova

Kosovë
0

Zëvendëskryeministri Behgjet Pacolli ka dal në përkrahje të kancelares gjermane, Angela Merkel, e cila nesër pritet të votohet për herë të katërt për shefe të Gjermanisë. Reagimi i Pacolit ka ardhur pas një komunikate të Lëvizjes Vetëvendosjes, e cila thërriste shqiptarët të mos e votonin Merkelin në zgjedhjes e së dielës. Pas Vetëvendosjes e cila

1 2 3 6