Browsing: pacolli

Kosovë
0

Ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli, reagon ndaj deklaratës së ambasadorit rus në Beograd, Alexander Chepurin, i cili sipas raportimeve të mediave ka thënë se “sipas të gjitha ligjeve dhe rregullave ndërkombëtare, Kosova mbetet pjesë e Serbisë”! “Është, vërtetë, për keqardhje, që një titullar kaq i lartë diplomatik bën deklarata të tilla, që nuk

Rajoni
0

Ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli, tha se Turqia mbështet Kosovën në çdo fushë dhe se Kosova është e lumtur për aktivitetet e investitorëve dhe afaristëve turq në Kosovë, raporton Anadolu Agency (AA). Pacolli, i cili gjendet për vizitë zyrtare në Turqi, duke folur në konferencë për media pas takimit me homologun e tij

Maqedoni
0

Ministri i Jashtëm i Maqedonisë Nikolla Dimitrov ia tha në sy homologut të tij nga Kosova Bexhet Pacolli, se Maqedonia do të jetë neutrale për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO.  Dimitrov nuk dëshironte të hidhërojë as Kosovën, e as Serbinë, prandaj tha se do të donin që të jenë anash këtij procesi. Nikolla Dimitrov, ministër

Maqedoni
0

Ministri i Jashtëm i Kosovës Bexhet Pacolli përshëndeti harmoninë politike ndëretnike të Maqedonisë, pa specifikuar se çfarë nënkuptonte me këtë përkufizim. Në vazhdën e fushatës zgjedhore, Pacolli zgjodhi që të vijë të takojë krerët e lartë të Maqedonisë dhe tu japë mesazhe mbështetjeje për antarësim sa më të shpejtë në NATO dhe BE.Por Pacolli si

Kosovë
0

Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Behgjet Pacolli, priti në një takim të ngarkuarën e Përkohshme me Punë në Ambasadën e Luksemburgut në Kosovë, Anne Dostert. Në takim është diskutuar për marrëdhëniet bilaterale ndërmjet dy vendeve, si dhe është kërkuar mbështetje për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës. Pacolli rikonfirmoi bashkëpunimin

Kosovë
0

Zëvendëskryeministri i Kosovës dhe ministri i Jashtëm, Behgjet Pacolli ka vlerësuar se përfshirja e SHBA-ve në dialogun Kosovë-Serbi është e domosdoshme. Pacolli, përmes një postimi në Facebook, ka thënë se “është pothuajse e paimagjinueshme dhe shumë e vështirë të ketë një Marrëveshje përfundimtare/historike Kosovë-Serbi pa përfshirjen direkte të ShBA-ve”. Postimi i Pacollit në Facebook: “Përfshirja

Kosovë
0

Zëvendëskryeministri i Kosovës dhe ministri i Jashtëm, Behgjet Pacolli, është takuar sot në Bruksel me Komisionerin për Politikën Evropiane të Fqinjësisë dhe Negociatave për Zgjerim, Johannes Hahn, të cilin e ka informuar se “procesi i integrimit evropian dhe euro-atlantik mbetet qëllimi kryesor i politikës së jashtme të Republikës së Kosovës”. “Sapo përfundova takimin shumë të

Rajoni
0

Zëvendëskryeministari i parë i Kosovës, njëherësh edhe ministër i Punëve të Jashtme Behgjet Pacolli theksoi sot se demarkacioni i kufirit me Malin e Zi në këtë moment nuk është i mundur, për shkak të situatës që është sot në Parlamentin e Kosovës. Ai përsëriti se kjo nuk do të jetë pengesë për marrëdhënie të mira

Kosovë
0

Ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli, gjatë vizitës në Mal të Zi ka zhvilluar një takim edhe me presidentin e këtij shteti Filip Vujanoviq. Me këtë rast Pacolli ka theksuar se asgjë nuk është e pamundur në marrëdhëniet midis dy fqinjëve, që e respektojnë dhe e vlerësojnë njëri-tjetrin. ”Ne duam të shfrytëzojmë eksperiencën e

1 2 3 6